راهنمای نصب و راه اندازی ماژول پرستاشاپ حسابفا


نکته: این افزونه مناسب چه کسانی هست؟
افزونه پرستاشاپ حسابفا، مناسب کسانی است که در حال حاضر یک فروشگاه آنلاین دارند و می خواهند در کنار آن از سیستم حسابداری حسابفا نیز استفاده کنند. به عبارت دیگر در حال حاضر کالاها و مشتریانی بر روی فروشگاه اینترنتی خود تعریف کرده اند و قصد دارند آنها را وارد حسابفا کنند و با ثبت سفارش مشتریان در فروشگاه، فاکتور فروش سفارش نیز بصورت اتوماتیک در سیستم حسابداری آنها ثبت شود و کارهای دیگری که در ادامه آمده است...
این افزونه چه کارهایی انجام می دهد؟
  • ثبت فاکتور فروش در حسابفا پس از سفارش مشتری
  • ثبت رسید دریافت در حسابفا پس از پرداخت مشتری
  • خروجی لیست کالاها و مشتریان از فروشگاه به حسابفا
  • بروزرسانی قیمت و موجودی کالاها در فروشگاه با تغییر در حسابفا

نصب و پیکربندی
برای نصب و افزودن ماژول پرستاشاپ حسابفا، ابتدا آخرین نسخه ماژول را از صفحه افزونه ها دانلود کنید. سپس به پنل ادمین پرستاشاپ خود رفته و با انتخاب منوی ماژول ها مدیر ماژول به صفحه مدیریت ماژول ها بروید.
presta shop


در صفحه مدیر ماژول، بر روی دکمه بارگذاری یک ماژول کلیک کنید و سپس فایل فشرده ماژول را که از سایت حسابفا دانلود کرده اید انتخاب کرده و نصب کنید.

presta shop


پس از نصب، بر روی گزینه پیکربندی ماژول کلیک کنید تا وارد صفحه تنظیمات ماژول شوید. برای راه اندازی ماژول پرستاشاپ، ابتدا باید کلید API کسب و کار خود را وارد کنید. برای اینکار، وارد تب کلید API شوید و سپس مشخصات حساب خود در حسابفا و کلید API خود را وارد کنید و بر روی دکمه ذخیره کلیک کنید.

نکته
برای دریافت کلید API کسب و کار خود، وارد حساب خود در حسابفا شده، سپس وارد کسب و کار خود شوید و از قسمت تنظیمات وارد صفحه تنظیمات مالی شوید. سپس از تب API بر روی دکمه نمایش کلیک کنید تا کلید API شما نمایان شود.

presta shop


پس از ثبت مشخصات و کلید API، ماژول شما عملیاتی شده است.

تنظیمات محصولات
در تب محصولات با فعال کردن گزینه های به روزرسانی قیمت و به روزرسانی موجودی، پس از تغییر قیمت یک کالا یا موجودی یک کالا در حسابفا، بصورت خودکار این تغییر در پرستاشاپ نیز اعمال می گردد.

presta shop

نکته
پس از فعال کردن این دو گزینه، دیگر نباید در پرستاشاپ بصورت دستی اقدام به تغییر قیمت و موجودی محصولات کنید و باید صرفاً از سمت حسابفا این کار صورت پذیرد. به عبارت دیگر با ثبت فاکتور خرید در حسابفا به موجودی شما در فروشگاه نیز اضافه می شود و یا با ثبت فاکتور ضایعات از موجودی شما در فروشگاه نیز کاسته می شود.
در مورد قیمت نیر به همین صورت، با تغییر قیمت کالا در حسابفا قیمت محصول شما در فروشگاه نیر تغییر می کند.


تنظیمات مشتریان
از تب مشتریان می توانید تعیین کنید کدام آدرس در پرستاشاپ بعنوان آدرس مشتری در حسابفا ذخیره شود و یا مشتریانی که در پرستاشاپ تعریف می کنید یا ثبت نام میکنند، در کدام دسته بندی (نام دسته بندی) در حسابفا قرار گیرند.

presta shop


تنظیمات روش های پرداخت
از تب روشهای پرداخت می توانید تعیین کنید که با هر روش پرداختی که در پرستاشاپ دارید، چه بانک متناظری در حسابفا تحت تاثیر قرار گیرد. به بیان دیگر، پس از پرداخت سفارش در پرستاشاپ، این پرداخت در چه حساب بانکی در حسابفا ثبت گردد (رسید دریافت).

presta shop


خروجی
از تب خروجی می توانید مشتریان و محصولاتی را که قبلاً در پرستاشاپ تعریف کرده اید وارد حسابفا کنید.

هشدار
دقت کنید که برای استفاده از این گزینه شما نباید در حسابفا از قبل اقدام به تعریف کالاها و مشتریان خود کرده باشید، چرا که در این صورت سیستم قادر به تشخیص این موضوع نیست و کالاها و مشتریان تکراری و با کد جدید وارد سیستم شما خواهد شد.
بنابراین برای استفاده از این افزونه صرفاً کالاها و مشتریان خود را در سمت فروشگاه تعریف کنید.
presta shop


همسان سازی
از تب همسان سازی می توانید تغییراتی که در حسابفا و یا فروشگاه انجام داده اید و بنا به دلایلی این تغییرات بصورت اتوماتیک اعمال نشده اند را با یکدیگر همسان سازی کنید.
این تغییرات شامل فاکتورهای فروش، تعریف اشخاص و کالاها و تغییر قیمت کالاها و تغییر موجودی کالا ها است.

نکته
حسابفا بصورت اتوماتیک این همسان سازی را انجام می دهد، اما اگر بنا به هر دلیلی برای مدتی ارتباط سایت فروشگاه با حسابفا قطع گردد، پس از ارتباط مجدد می توانید از گزینه همسان سازی برای بروزرسانی تغییراتی که در مدت قطع اتصال رخ داده استفاده کنید.
presta shop


سفارش ها و فاکتور فروش
پس از نصب و پیکربندی موفق ماژول، با ثبت هر سفارش در فروشگاه یک فاکتور فروش در حسابفا نیر ثبت می گردد.

نکته ها
  • تخفیف در فاکتور: از آنجایی که در حسابفا تخفیف کلی امکان پذیر نیست و تخفیف باید در سطور و بر روی هر آیتم اعمال شود، اگر در سفارش، تخفیفی وجود داشته باشد این تخفیف در فاکتور حسابفا بر روی تمام آیتم ها تقسیم می شود.
  • موجودی منفی: دقت کنید که اگر در حسابفا موجودی کالایی صفر باشد با ثبت سفارش ممکن است حسابفا به شما خطا دهد و فاکتور ثبت نگردد. برای رفع این مشکل می توانید امکان ثبت فاکتور با موجودی منفی را در حسابفا فعال کنید. برای اینکار از منوی تنظیمات / تنظیمات مالی / فاکتور اقدام کنید.
  • لغو سفارش: با لغو سفارش در فروشگاه، یک فاکتور برگشت از فروش نیز در حسابفا ثبت می شود.